Najkraće rečeno, akupunktura je tisuće godina tradicije, desetljeća znanstvenih istraživanja, bezbrojne knjige i članci, te susret akupunkturnih točaka, akupunkturnih igala, akupunkturologa i klijenta.
Akupunktura je samo mali dio Tradicionalne kineske medicine (TKM). Smatra se da je akupunktura nastala u Kini prije 4000 do 5000 godina. TKM smatra da je čovjek rođenjem dobio određenu količinu energije i kad je potroši, njegovo vrijeme završava. Energija se može obnavljati ili manje trošiti ako osoba – izabere i jede pravilnu vrstu hrane, fizički se kreće i radi, te ako pravilno diše. Puno vremena treba uložiti u preventivu i klijentu ponuditi savjet kako da doda vrijeme svom životu. Vrijeme je u akupunkturi podijeljeno i na godišnja doba, njih pet, a svaki dan je podijeljen na vrijeme u kojem dominira jedan organ ili meridijan. Osim meridijana i akupunkturnih točaka, tu je i priča svakog čovjeka. Svaki meridijan ima svoj tok i predstavlja organ koji ima svoje anatomsko mjesto, ali je istovremeno i funkcija i emocija i boja i godišnje doba i element. S vremenom svaki dolazak, svaki pregled i razgovor stvara mikrokozmos, cjelinu, gdje se međusobno akupunkturolog, klijent i igle. Dijagnostika u TKM se temelji na četiri principa: inspekcija (cijelog tijela, ali posebno jezika), palpacija (uglavnom pulsa), auskultacija i anamneza. Sam čin traženja akupunkturnih točaka, manipulacija iglom (de qi senzacija), zagrijavanja igle (moksibustija) predstavlja ritual ali sve to uz neposredni kontakt s klijentom.
Meridijanima i organima u TKM se pripisuju i emocije i često je izazovno sve to zapamtiti. No da se to lakše zapamti, pomažu i narodne izreke. Jetra se povezuje s ljutnjom, a kod nas postoji izreka kad se na nekoga ljutite – ideš mi na jetra. Kosti su povezane s meridijanom bubrega, a s njima povezani senzorni organ su oči. Njihova emocija je strah – utjerao mu je strah u kosti, vidio mu se strah u očima, pomokrio se od straha.
Tri najpopularnije točke za akupunkturu i akupresuru su svakako: ST 36 (želudac 36) – točka koja se nalazi na lateralnoj strani tibije neposredno ispod koljena a na samom tibijalnom mišiću. Zove se i točka koja liječi 100 bolesti, pa je nikako ne bi smjeli zaobići; LI 4 (debelo crijevo 4) – nalazi se na sredini 2 metakarpalne kosti s radijalne strane u području mišića. Jaka analgetska točka za sve vrste bolova, osobito glavobolje i PC6 (perikard 6) – unutarnja strana podlaktice, 3 prsta ispod zapešća. Nalazi se između tetiva. Sprječava i ublažava mučninu.
Ivica Škvorc, liječnik