Kako postići umirenje?

Nikako da osjetite stanje mira i harmonije? Stres je postao vaš dnevni pratioc?

Čovjek današnjice sve više pati od fizičkih i psihičkih napetosti u obliku stresa, napetosti, razdražljivosti i nesanice. Umirenje možemo postići jedino opuštajući istovremeno i tijelo i um, jedno bez drugog ne ide; nikakve mentalne tehnike opuštanja neće pomoći ako je tijelo (na razini neurološkog podražaja mišića) nemirno i „pod naponom“.  S druge strane, uzaludna su sva nastojanja umirenja tijela, ako je psiha prenadražena stresovima, napetošću i nervozom.

Iako se smatra da je tjelesna aktivnost nužna za zdravlje, bitan je način na koji se, koliko i što provodi, a još je bitnije da se između i nakon vježbi opušta i tjelesno i mentalno. 

Zato često pojedinac nesvjesnim pokretanjem/tjelesnom aktivnošću sam sebe vrti u začaranom krugu umora i iscrpljivanja, umjesto punjenja. Za razliku od klasičnih vježbi, tjelesne vježbe koje se izvode uz prisutnost/svjesno izvođenje pokreta te usklađivanjem pokreta i disanja, pune energijom te osvježavaju i osnažuju živčani sustav. Živčani sustav se smiruje i osnažuje, te s vremenom postiže skladno funkcioniranje svih tjelesnih sustava čime i pojedinac postaje “otporniji” na vanjske uzročnike stresa.

Da bi ponovno vratili zdravlje i osmijeh na lice i održavali svoje zdravlje nužno je naučiti pravilno (i potpuno) disati kroz tehnike disanja, opuštati i uklanjati napetosti tijela i uma tehnikama opuštanja, te održavati tijelo pokretnim i zdravim kroz tjelesne vježbe i položaje tijela – asane.  Ova, i još mnoga druga dragocjena praktična znanja daruje nam JOGA!

Redovno prakticirajući jogu možemo postići i održavati:

– fizičko,

– mentalno,

– emocionalno,

– društveno i

– duhovno zdravlje

Autor: Marija Zuber Bengeri